Projekt Lutín - Wetzlar
„Will Alternative Drive Technologies Save the Future of the Car?“ Takto zní celý název projektů dotovaných Evropskou unií, jež se uskutečnily mezi českými studenty ze Sigmundovy střední školy strojírenské v Lutíně a německými z Werner von Siemens Schule ve Wetzlaru. Žáci pobývali v Německu od 18. do 28. dubna 2017 a měli za úkol navrhnout a sestrojit autíčko, které bude jezdit na solární pohon. Studenti byli rozděleni do čtyř týmů a ty se dále skládaly ze čtyř smíšených česko-německých skupin, v nichž měl každý svoji část práce. Skupina CAD, což je počítačový program, ve kterém se pracovalo na 3D modelech součástí, měla za úkol si nejprve rozmyslet vzhled auta a jeho komponentů, poté je navrhnout a vytisknout výkresy, které jako první převzali žáci na CNC učebně, aby mohli naprogramovat design zadních kol a vyrobit je. Na dílnách se poté začalo postupně pracovat na výrobě základní desky, bočních stěn a střechy auta, kam se následně museli nalepit solární panely, které bylo potřeba zapojit mezi sebou jednoduchým elektrickým obvodem a drátky připájet k motorům a bateriím, aby bylo auto schopno jezdit. Mezitím se na 3D tiskárnách vytiskla přední kola a loga obou zmíněných škol, která se připevnila na auta. Poslední skupinou byla dokumentace. Ta měla za úkol všechny ostatní fotit při práci, vytisknout fotografie a výkresy a 3D modely a vše připevnit na nástěnku tak, aby bylo jasné, kdo se na čem podílel. V neposlední řadě museli sepisovat takzvané „denní články“, kde popisovali, co se každý den událo, kdo jak pokročil a kolik ještě zbývá práce. Celkem žáci strávili z 11 dní 8 ve škole, kdy vždy dopoledne a chvíli po obědě pracovali na projektech a odpoledne měli nějaký program. Jednalo se ať už o návštěvy měst, bazénu, procházku přírodou, nebo i lezení po stěně. Zbylé tři dny měli volno a učitelé jim připravili program jako například návštěvu zábavního parku, prohlídku hradu nebo grilování. Poslední den se všichni sešli v aule školy, kde proběhla závěrečná prezentace. Tam každý řekl a ukázal, co vytvářel, a popřípadě pustil i video ze svého pobytu. „Myslím si, že se spolupráce podařila a všichni si to tu užili, něco se naučili, získali nové kamarády a procvičili si jazykové znalosti.“ - to jsou slova jednoho z českých studentů. Podle učitelů jsou tyto projekty velmi prospěšné, protože žáci získají nové zkušenosti a vyzkouší si práci v týmu. (Jakub Vaverka 2. ročník)