Scholaris 2010 – Prostějov
Dne 10. 11. 2010 proběhl v prostorách Kulturního a společenského centra v Prostějově 16. ročník přehlídky středních škol pod názvem „Scholaris“.
Zájemci, převážně z řad žáků devátých tříd základních devítiletých škol a jejich rodiče si měli možnost prohlédnout jednotlivé stánky s expozicemi odborných učilišť, středních škol a gymnázií působících v regionu Olomouckého kraje. Celkový počet návštěvníků byl přímo úměrný poklesu počtu žáků vyšších ročníků základních škol.
Stánek Sigmundovy střední školy strojírenské v Lutíně, tradičně umístěný na stejném místě, lákal především hochy, kteří mají zájem o strojírenské obory, ať už tříleté jako Obráběč kovů, Nástrojař, Strojní mechanik a Karosář, nebo čtyřletý studijní obor Mechanik seřizovač, ukončený maturitní zkouškou. Dva pedagogičtí pracovníci spolu se dvěma žáky druhého ročníku oboru Mechanik seřizovač podávali podrobné informace o škole, nabízených oborech a v neposlední řadě o uplatnění absolventů v pozdější praxi. Letošní rok poprvé nebyl k vidění výukový soustruh firmy EMCO, místo něj byl instalován dataprojektor s tabulí, na které měli návštěvníci možnost zhlédnout prostory školy, dílen a domova mládeže ve virtuální realitě. Všichni zájemci byli pozváni na Dny otevřených dveří a hlubší zájemci se mohou prostřednictvím naší školy podívat do vybraných strojírenských podniků, které se podílejí na odborném rozvoji našich žáků.
Nezbývá, než dodat, že nás těší zájem mladé generace i rodičů, kteří rozumně pomáhají svým dětem při výběru budoucího povolání, neboť strojírenství má v České republice neodmyslitelnou tradici.

Slavo Kapusta