Martin z třídy MS4. A letí do Bruselu
Ve dnech 17. a 18. června se koná v Bruselu evropská konference "We Mean Business - Trainees on the Move". Na tuto akci byl pozván i žák naší školy, Martin Provaz, který zde bude prezentovat úspěšný projekt naší školy - Odborná praxe studentů strojírenských oborů v zahraničí (více o projektu: ZDE ). Těšíme se na jeho dojmy.

Dear Martin PROVAZ, You are warmly invited to participate in the European conference "We Mean Business - Trainees on the Move", taking place from 17 to 18 June 2013 at the Albert Hall in Brussels. This conference aims to help share and spread good practices in the field of transnational traineeships. It builds on the We Mean Business campaign of 2012, which put the spotlight on the benefits for companies of hosting trainees from abroad and helped build networks and connections to make it easier for companies to get involved....We look forward to meeting you in June in Brussels.

Martin na prezentaci projektu v Praze v září 2012