Výlet pro nejlepší žáky školy
Jako každý rok i letos uspořádala Sigmundova střední škola strojírenská v Lutíně výlet pro žáky školy, kteří v uplynulém školním roce dosáhli ve svých třídách nejlepších studijních výsledků. Třídními učiteli bylo vybráno 28 studentů, kteří se zdarma podívali do Landek parku v Ostravě. Landek park je největší hornické muzeum v České republice. Ve středu 7. 11. jsme po ránu nasedli do autobusu a vyrazili. Nejprve jsme navštívili expozici důlního záchranářství, která je největší svého druhu na světě. Asi největší atrakcí byly historické dýchací přístroje. Představa, že někdo taková monstra nosil na sobě a ještě se pohyboval ve ztížených podmínkách, byla neuvěřitelná. Téměř všichni studenti si s chutí vyzkoušeli cvičný záchranářský polygon, který simuluje podmínky, ve kterých se členové záchranných týmů při svých zásazích pohybují. Další část prohlídky byla ještě zajímavější, protože jsme sfárali pod zem. Prohlídka štol byla doplněna poutavým výkladem bývalého horníka a záchranáře. Figuríny horníků názorně ukazovaly, v jak nelidských podmínkách museli horníci pracovat. Všichni jsme byli rádi, když jsme nakonec ve zdraví mohli po hodinové prohlídce důl opustit. A při představě, že bychom v dole měli zůstat 8 hodin a ještě pracovat, nás celkem mrazilo. Velmi povedenou exkurzi jsme zakončili báječným obědem v Avion parku Ostrava a pak hurá zpět do Lutína.